سبد خرید 0

ستاره های دنباله دار با نزدیک شدن به حفره کوهی – مکانی در مدار آنها هنگام نزدیکترین فاصله به خورشید، دم ایجاد می کنند. گرمای خورشید برخی از مواد دنباله دار را بخار می کند و ذرات گرد و غبار را که در یخ محبوس شده اند آزاد می کند.

دنباله دار چیست؟

دنباله‌دار، سیار‌کی است که در حدود حضیض مداری خود، بخش‌هایی از جرم آن تصعید شده و به صورت یک دنباله، اطرافش قرار ‌گیرند. بنابراین دنباله‌دارها از دو بخش اصلی دنباله و هسته تشکیل می‌شوند مدار این اجرام به صورت بیضی کشیده یا سهمی یا هذلولی است.

ترکیبی از فشار تابش خورشید و باد خورشیدی، گاز و گرد و غبار هسته دنباله دار را از بین می برد و دو دم جداگانه ایجاد می کند: دم یونی و دم گرد و غبار.

دو نوع دم

نور ماورا بنفش گاز خنثی منفجر شده از دنباله دار را یونیزه می کند و باد خورشیدی این یون ها را مستقیماً از خورشید به بیرون منتقل می کند و دم یونی را تشکیل می دهد که به طور معمول آبی می درخشد. از طرف دیگر ، گرد و غبار خنثی است و از ذرات ریز گرد و غبار تشکیل شده است (از نظر اندازه مشابه آنچه در دود سیگار یافت می شود).
فشار ناشی از تابش خورشید، این ذرات را از هسته دنباله دار دور می کند. این ذرات همچنان به دنبال مدار دنباله دار به دور خورشید می روند و یک دم پراکنده و منحنی ایجاد می کنند که به طور معمول از زمین سفید یا صورتی به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rasadgaran.ir/?p=4290